logo

Kontakt

con_tel.png+420 558 440 423
mobile.png+420 733 500 440
emailButton.pngranch@prosper-ranch.cz

logopeagas

 

 

 

 

 

 

Aktuální akce

žádná událost

Kdo je Online

Právě připojeni - hostů: 234 
Pole Bending Tisk Email
Je další rychlostní disciplína, kterou můžete vidět jako součást westernových závodů. Jedná se o jízdu kolem tyčí. A jelikož se jedná o rychlostní disciplínu i tady rozhoduje čas a rychlost se kterou je určená dráha projeta.

Pole bending se jezdí jako dvoukolová soutěž. Což znamená, že jezdec startuje dvakrát. Do celkového hodnocení se počítá vždy ten lepší čas. Čas je měřen stopkami nebo elektronicky. Taktéž start pro tuhle disciplínu je stejný jako u barrel race, čas se začíná měřit v momentě, kdy nozdry koně protnou startovní čáru a končí s opětným protnutím cílové čáry. Tady je potřeba upozornit jezdce na obrat kolem první tyče, aby nedošlo k projetí cílové čáry.

I v této disciplíně může být použito mechanické Hackamore, popřípadě jiný druh uzdění, také je povoleno obouruční vedení na pákovém udidle. Tie down je přípustný.

Pro tuto disciplínu potřebujete šest tyčí, které jsou postaveny v řadě za sebou. Jezdec podle svého uvážení startuje z levé nebo pravé strany, co nejrychleji dojede k poslední tyči kolem které udělá obrat a projede slalom mezi tyčemi tam i zpět, opět udělá obrat kolem poslední tyče a vrací se do cíle.

Tyče pro tuto disciplínu jsou povoleny pouze dřevěné o délce 185cm s podstavcem o průměru maximálně 35cm který je volně postaven na zemi. Vzdálenost od startu k první tyči je 6,36m tato vzdálenost platí i mezi ostatními následujícími tyčemi.Pět trestných vteřin bude přičteno k celkovému času za poražení tyče, ztrátu klobouku nebo ochranné přilby během jízdy v aréně.

Diskvalifikace vás nemine v případě, že není dodržen kurz a dále za nepřiměřené používání bičíku, ostruh nebo lana před podbřišníkem. Stejně tak jako barely i tyče patří mezi divácky nejvyhledávanější rychlostní disciplínu.

V Pole bendingu je potřeba dokonalé souhry koně a jezdce vše záleží na důvěře, rychlost a obratnost.Ve středu arény je postaveno šest tyčí v řadě za sebou, jezdec musí co nejrychleji dojet k poslední tyči kolem které udělá obrat a jede slalom tam i zpět, u poslední tyče udělá opět obrat a vrací se do cíle.Je pouze na rozhodnutí jezdce, zda trať pojede první z levé nebo pravé strany. Letmý start soutěžní dvojce je povolen. Pole bending se jezdí jako dvoukolová soutěž. Což znamená, že jezdec startuje dvakrát.

Do celkového hodnocení se počítá vždy ten lepší čas. Čas se měří elektronicky nebo stopkami od okamžiku, kdy nozdry koně protnou startovní čáru a čas se zastaví při opětovném protnutí cílové čáry. Čas se samozřejmě zastaví i v případě, že nezvládnete obrat kolem první tyče a vjedete do startovní čáry. Toto vyjetí z trasy má za následek nulové skóre.

V případě měření času pouze stopkami, musí být alespoň dvoje pro případnou kontrolu. I v této disciplíně je potřeba naučit koně udělat, pokud možno, co nejmenší obrat a projet slalom těsně kolem tyčí. Uvědomte si. že čím větší obraty budete kolem tyčí dělat, tím delší bude vaše trasa. A vyšší bude i váš celkový čas.

Hodně jezdců dělá chybu, že koni vytáčí hlavu na opačnou stranu. Je potřeba si uvědomit, že kůň nemůže jet v plné rychlosti někam kde nevidí. Značně tím zpomalíte a ztrácíte potřebné vteřiny. Při projíždění mezi tyčemi je potřeba aby byl kůň schopen co nejrychlejší změny stran z levé na pravou a z pravé na levou. Vše závisí na dobré přípravě při tréninku. Výcvik by měl probíhat v naprostém klidu. Kolem postavených tyčí jezděte slalom v kroku, klusu. Kde si vy i kůň najdete svůj styl jak slalom nejlépe projet a hlavně se sehrajete jako dvojce. Když tuhle úlohu zvládnete můžete začít ze cvalem a postupně rychlost zvyšovat.

Dalším předpokladem úspěchu je, že váš kůň umí přeskoky ve cvalu. Kde je jich potřeba hned několik za sebou a jakékoli zaváhání z vaší nebo ze strany koně dochází ke zbytečným chybám a celkově vysokému času.

Pro tuto disciplínu se smí použít pouze dřevěné tyče jakékoli jiné nejsou povoleny. Délka tyče je 185cm, podstavec pro tyče s průměr maximálně 35cm má volně ležet na zemi. Vzdálenost mezi jednotlivými tyčemi je 6,36m, totéž platí i pro vzdálenost od startu k první tyči.

Pro rychlostní disciplíny může být použito mechanické hackamore popřípadě jiný druh uzdění, Tie- down nánosník je přípustný stejně tak jako obouruční vedení koně na páce i tady má rozhodčí právo zakázat jednotlivé části výstroje, pokud bude mít dojem, že jsou v rozporu s pravidly WRC. Kamaše, bandáže i zvony jsou povoleny.

A platí totéž co v barelech. Je jen na vás zda budete vašemu koni chránit nohy, či nikoli. Startující ve třídách mládeže musí mít bezpečnostní přilby.

Dospělí mají právo volby, zda pojedou v klobouku nebo přilbě.Dotknutí se, popřípadě přidržení tyče při jízdě není nijak penalizováno. Ba naopak hodně jezdců se tímto způsobem vyhnulo penalizaci za poražení tyče.

Penalizace - 5 trestných vteřin dostanete za poražení tyče nebo za ztrátu klobouku v aréně.

Diskvalifikace je za nedodržení stanoveného kurzu, nepřiměřené používání jezdeckého bičíku, ostruh a biče.