logo

Kontakt

con_tel.png+420 558 440 423
mobile.png+420 733 500 440
emailButton.pngranch@prosper-ranch.cz

logopeagas

 

 

 

 

 

 

Aktuální akce

žádná událost

Kdo je Online

Právě připojeni - hostů: 278 
Barrel Race Tisk Email

Někdy nosí štěstí i trojlístek

Pro diváky, je tato disciplína jedna z nejoblíbenějších a nejatraktivnějších. Rychlost, obratnost a dobrá ovladatelnost těchto koní, dělá z „rychlostek“ tu pravou podívanou. Cílem této soutěže je v co nejlepším čase objet kolem tří barelů a co nejdřív se dostat zpět do cíle. Barely jsou postaveny do trojúhelníku. Dráha kolem barelů by měla utvořit pomyslný trojlístek. Je pouze na jezdci, zda začne vlevo nebo vpravo, např.: objede levý sud (levá ruka je blíž barelu) a míří k pravému, objede jej (pravá ruka je blíž barelu) a zamíří k nejvzdálenějšímu sudu, objede jej (pravá ruka je blíž sudu) uzavře poslední kruh a co nejrychleji jede do cíle. Jedná se o dvoukolovou disciplínu, což znamená, že každý jezdec startuje dvakrát. Do konečného hodnocení se počítá ten lepší čas. Čas se měří stopkami nebo elektronicky, v okamžiku kdy nozdry koně protnou pomyslnou startovní čáru. Čas se zastaví v momentě kdy nozdry koně cílovou čáru opět protnou. V případě shodného času dvou jezdců pojedou další rozhodující kolo.

Dotknutí se nebo přidržení barelu není nijak penalizováno. Stejně tak jako bouchnutí do barelu, ale na oficiálních závodech, není tohle předvádění se zrovna žádoucí.

A rozhodčí nejsou zrovna takovýmto chováním jezdce dvakrát nadšeni.Velká chyba jezdců v těchto disciplínách je, nezvládnutí koně při obratu, kdy protnou startovní čáru, což znamená že se čas zastaví. Vy máte čas 0 a můžete doufat, že se vám to v druhém kole povede lépe.

Při rychlostních disciplínách je povoleno startovat na páce při obouručním vedením, jezdec může použít mechanické Hackamore nebo jiný druh uzdění. Také je povolen vyvazovací nánosník takzvaný tie-down. Je důležité mít tento vyvazovák ve správné délce.

A hlavně nezapomínejte na chrániče a zvony pro koně, pokud možno na všech čtyřech končetinách. Nikdo vám nezaručí, že se koni nic nestane, ale můžete toto riziko alespoň minimalizovat. Jakékoliv přišlápnutí nebo zášlap, vás může z dalšího závodu vyřadit, v horším případě nebudete moct startovat na několika závodech.

Při výcviku dbejte nato, aby kůň zůstal v klidu a měli jste ho stále pod kontrolou. Jakýkoli stres je nežádoucí. V první řadě by jste měli koně naučit nebát se barelů a jezdit co nejblíže kolem něj. Kůň i jezdec se musí naučit kopírovat sud v kroku, klusu, cvalu a nakonec v plném cvalu. To vše samozřejmě na obě strany. V pomalejších chodech učíte koně dobré stabilitě v obratech. Čím víc si kůň tuto techniku osvojí v tréninku tím spolehlivější a rychlejší bude při závodech.

Ale nezapomínejte také na to, že na každých závodech je jiný povrch. A právě povrchu by jste měli přizpůsobit i vaši jízdu.

Důležité je také nezapomenout, že by měl kůň bez problému kdykoli zastavit. Stejně tak jako mírné zpomalení před obloukem by se mělo pro koně stát samozřejmostí.

Během tréninku například, část trasy proklusejte a druhou část jeďte naplno. Při druhém kole zase například, jednu třetinu trasy jeďte naplno, druhou část proklusejte a poslední úsek pomalu procválejte. Toto je jeden ze způsobu jak udržet koně v klidu pod kontrolou a přimět ho reagovat na vaše pobídky.

Pořadatelé, kteří pořádají ať už oficiální nebo neoficiální závody, by si měli uvědomit, že je z bezpečnostních důvodů zakázáno používat plastové nebo gumové barely.

Pro tuto disciplínu se mohou použít pouze výrazně nabarvené ocelové sudy s oběma dny. Minimální vzdálenost sudů pro barel race je 13,72m do startovní čáry na konec arény. 5,49m od hrazení k barelu. A vzdálenost 10,97m od středního sudu na konec arény. I vzdálenost sudů od hrazení je velice důležité dodržovat, neboť právě v obratu dochází nejčastěji k uklouznutí nebo spadnutí koně.

Pět trestných vteřin jezdec obdrží za převržení sudu, ztrátu klobouku nebo bezpečnostní přilby během jízdy v aréně.

Pro třídu mládež je přilba povinná. Dnes, ale stále víc přibývá i dospělých jezdců kteří startují v přilbě. V žádné případě to není ostuda, ba naopak dáváte všem jasně najevo, že si svého zdraví velice ceníte. A že právě vy máte hodného koně? To ještě neznamená, že se vám nebo vašemu koni na závodech nemůže nic stát!

Nezapomínejte, že budete diskvalifikováni za nedodržení stanoveného kurzu kolem sudu, dále za nadměrné používání jezdeckého bičíku, ostruh, nebo lana před podbřišníkem. A nesmíme zapomenout ani na ztrátu startovních čísel.

Rozhodčí má právo jakoukoli část vaší výstroje nebo uzdění zakázat, jsou-li neodpovídající. Jedno varování nakonec! Myslete nato, že nejste na opracovišti sami, koukejte před sebe, aby nedocházelo ke zbytečným střetům, také se můžou najít takové koně, co po vás kopnou bez jakékoli příčiny.

Pokud máte dovoleno opracování na kolbišti, objeďte si jej, alespoň jednou kolem hrazení, aby se kůň nebál reklam a kolem stojících lidí. Hlavně během soutěže nepostávejte s koněm u východu, jen tak se vyhnete různým malérům.