logo

Kontakt

con_tel.png+420 558 440 423
mobile.png+420 733 500 440
emailButton.pngranch@prosper-ranch.cz

logopeagas

 

 

 

 

 

 

Aktuální akce

žádná událost

Kdo je Online

Právě připojeni - hostů: 217 
Super Horse Tisk Email

Aneb Jak dokázat že je opravdu super

Úloha Super horse se skládá z prvků několika disciplín. Za disciplínu Trail to je branka, couvání, sidepass, cval přes kavalety, skok do 50cm. Z Western Ridingu to jsou přeskoky, za Western Pleasure to je prodloužený klus a za disciplínu Reining to jsou rychlé a pomalé kruhy, spiny, sliding stopy.Předepsány jsou pouze dva paterny. V této disciplíně mohou startovat pouze čtyřleté a starší koně a to pouze na páce při jednoručním vedení.

V této disciplíně není povolena změna ruky u branky při vedení koně. Je tedy nutné, aby váš kůň uměl tuto překážku projít jak zepředu tak couváním. Dbejte nato, aby vám kůň od této překážky neodešel příliš daleko. Čím víc se budete muset k brance natahovat tím horší bude její překonání. Nezapomínejte jak už bylo řečeno při disciplíně Trail branku otvíráme vždy směrem od sebe.To platí i v případě couvání. Sidepass neboli ustupování na holeň nad kavaletou ve tvaru L. U této překážky je potřeba dát pozor, aby kůň na kavaletu nestoupl, při dobře provedeném cviku kůň překřižuje nohy. Pouhé dokročení je akceptovatelné ale nikdy nedosáhnete tak vysokého skóre.

Při couvání do L je potřeba hlídat záď koně, aby neposunul nebo nevyšlápl z překážky ven. Mnoho jezdů se nad touto překážkou předklání a ztrácí kontrolu nad koněm. Také pouhé tahání za otěž vám nezaručí správné couvání, myslete na to, že je potřeba používat i nohy. Za jednoduché přeskoky budete penalizováni. Proto tomuto cviku věnujte při tréninku hodně času. Pobídka pro přeskok má být jemná, hodně jezdců má strach že kůň nezareaguje a proto jí zdůrazní ,bohužel hodně koní po silné pobídce vykopne, což rozhodčí hodnotí jako neposlušnost a budete penalizováni.V paternu pro Super horse se setkáte i s kolmým skokem 35 nebo 50cm. Před tímto skokem jsou dvě odskokové kavalety. Je potřeba na skok najet v klidném tempu jinak vám nevyjdou kroky a skok shodíte. Většina koní má tendenci před skokem zrychlit a snaží se o co nejrychlejší překonání překážky. Také nesmíte skočit obě kavalety najednou popřípadě kavaletu se skokem.

Místo prodlouženého klusu většina jezdců předvede pouze rychlý drobivý klus což s prodloužením nemá nic společného. U koně musí v klusu dojít ke zvýšení vznosu. Jen tak si kůň vytvoří dostatečný prostor a čas pro správné prodloužení chodu.

U kruhů ve cvalu platí to co pro disciplínu reining, velké rychlé, malé pomalé. Velice dobře je hodnocen viditelný přechod na středu s velkého kruhu a rychlého cvalu na malý kruh a pomalý cval. Spiny musí být provedeny na vnitřní zadní noze. Stále je hodně jezdců kteří si myslí že čím rychleji se točí tím jsou spiny lepší, to je sice pravda ale za předpokladu že se točíte na zadní vnitřní noze. Je lepší točit spiny pomalé, ale technicky správně provedené než rychle a ještě k tomu špatně.

Pro sliding stop neboli klouzavé zastavení je důležitý i samotný nájezd na rovné čáře neboli run down. Je zapotřebí aby kůň před stopem byl srovnaný. Pokud se tak nestane budete mít problémy se zastavením které bude nejspíš křivé, za což dostanete body mínus a zaručeně porušíte také šestimetrovou vzdálenost od hrazení a dostanete další body mínus. A aby toho nebylo málo tak ještě dostanete mínus body za provedení. Při zastavování by se měl kůň podsadit, přičemž zadní nohy kloužou po povrchu zatímco přední nohy doklusávají dokud kůň nezastaví. A stejně jako v Reiningu po stopu následuje couvání které by mělo být rovné. Couvat by jste měli alespoň 3metry.

Po dokončení tohoto paternu nezapomeňte jít k rozhodčímu na kontrolu uzdění.