logo

Kontakt

con_tel.png+420 558 440 423
mobile.png+420 733 500 440
emailButton.pngranch@prosper-ranch.cz

logopeagas

 

 

 

 

 

 

Aktuální akce

žádná událost

Kdo je Online

Právě připojeni - hostů: 272 
Western Riding Tisk Email

Přeskok, přeskok a zase přeskok.

Velice těžká disciplína hlavně pro mladé koně. A ještě těžší pro začínající jezdce. Nejdůležitější je naučit koně čisté letmé přeskoky. Což může být někdy velice těžké, když uvážíme, že je ještě pořád hodně jezdců, kteří nepoznají zda kůň cválá na správnou nohu. Jezdci, kteří se rozhodli pro tuto disciplínu, nestojí zrovna před lehkým úkolem. Musí si být svým koněm naprosto jisti a vědět, že ochotně a rychle zareaguje na vaše pobídky pro přeskok, které mu dáte. A že si jich v téhle disciplíně užijete.

Jednoduchý přeskok naučíte koně poměrně snadno. Dejme tomu, že cváláte na pravém kruhu a na středu chcete provést jednoduchý přeskok. Před středem přejdete do klusu necháte koně udělat cca tři klusové kroky a dáte pobídku pro naskočení do levého cvalu. Pokud nejste až tak dobrý jezdec, můžete udělat klusovou pasáž delší, která se během dalších tréninku bude jistě zkracovat. Jeden ze způsobů jak naučit koně letmý přeskok je pomocí kavalety na zemi, přes kterou budete přeskok nacvičovat.

Dejme si opět jeden příklad. Jedete na pravém kruhu, na středu máte připravenou kavaletu, pobídku pro přeskok musíte dát ve chvíli, kdy se kůň chystá tuto kavaletu přeskočit. Pokud udělá kůň nějakou chybu, musíte se ho snažit co nejdříve opravit.

Při přeskocích někteří jezdci ze strachu že kůň neposlechne, dají velice důraznou pobídku na kterou kůň zareaguje vykopnutím. A jezdec je právem penalizován. Jeden z hlavních předpokladů pro zvládnutí této disciplíny je přesnost přeskoků ve středu mezi značkami. Přeskoky provedené v předstihu nebo později jsou penalizovány. Stejně tak jako neprovedení přeskoku, nebo provedení jednoduchého přeskoku.

V tréninku si můžete střed označit kuželem nebo kavaletou. Je to jeden ze způsobů jak se naučíte odhadovat vzdálenosti od kužele ke středu. Na dráze od stěny ke stěně je lépe hodnocen jezdec který přeskok předvede na rovné čáře, což je pro koně i jezdce těžší, ale za ty plusové body to určitě stojí.

Důležité je také stejnoměrné tempo chodů, jak na začátku tak na konci úlohy. Většina koní má tendenci s každým přeskokem zrychlovat. I tady záleží na vaší pilnosti při tréninku. Součástí úlohy je také klus popřípadě cval přes kavaletu, i tady se hodnotí její překonání pokud možno bez změny délky kroku.

Jezdci jedou podle tzn. Patternu, neboli předepsané úlohy podle pravidel WRC. Je pouze na rozhodčím, kterou ze čtyř úloh na závodech pro jezdce vybere. Vzdálenost mezi kužely je min. 9m max.15m. Vzdálenost od hrazení min. 4,5m a 15m až 24,5m mezi řadami kuželů. Délka kavalety je min.2,4m.Vše záleží na velikosti kolbiště nebo haly.

Od rozhodčího dostanete plusové body za čistý přeskok ( předníma i zadníma nohama součastně), přeskok v přesně předepsaném místě, přesné a plynulé projetí celé úlohy, pravidelný chod koně, lehké vedení koně otěží a nohama.

Naopak mínusové body jsou za nadměrné otvírání huby koně, předvídání vašich povelů koněm, zakopnutí koně o kavaletu nebo kužel. Poslední zmíněný prohřešek je na našich soutěžích poměrně často viditelný.

Jezdci, kteří se rozhodli pro tuto disciplínu, nestojí zrovna před lehkým úkolem. Musí si být svým koněm naprosto jisti a vědět, že ochotně a rychle zareaguje na vaše pobídky pro přeskok, které mu dáte. A těch si v téhle disciplíně užijete až až. Kůň je hodnocen za čistotu a kvalitu předváděných chodů, přesnost přeskoků ve středu mezi značkami, reakci na pobídky jezdce.

Je pouze na rozhodčím, kterou ze čtyř úloh na závodech pro jezdce vybere. Vzdálenost mezi kužely je min. 9m max.15m. Vzdálenost od hrazení min. 4,5m a 15m až 24,5m mezi řadami kuželů. Délka kavalety je min.2,4m.Vše záleží na velikosti kolbiště nebo haly. Hodnocení je od 0 do 100 bodů, přičemž 70 bodů znamená průměrný výkon.

Body za předvedení jsou shodné jako u disciplíny Trail:

  • +1,5 bodu za excelentní provedení
  • +1 bod velmi dobré
  • +1/2 bodu za dobré provedení
  • 0 – korektně
  • -1/2 bodu je špatné provedení
  • -1 bod za velmi špatné
  • -1,5 bodu za extrémně špatné provedení.

Plusové body: Čistý přeskok ( předníma i zadníma nohama součastně), přeskok v přesně předepsaném místě, přesné a plynulé projetí celé úlohy, pravidelný chod koně, lehké vedení koně otěží a nohama, dobré chování a dispozice koně, korektnost a fyzická zdatnost.

Mínusové body: Nadměrné otvírání huby, předvídání povelu koněm, zakopnutí.

Diskvalifikace: Zakázaná výstroj, hrubé zacházení s koněm,nedodržení předepsané dráhy, zakopnutí o kužel, vynechání kladiny, zastavení a couvání koně víc jak dva kroky, vzpínání a vyhazování, 4 nebo více jednoduchých přeskoků, vynechání 4 a více přeskoků.

5 trestných bodů, vynechání přeskoků před další značkou na přeskok,neschopnost přeskočit včetně kontracvalu, ve dvou po sobě jdoucích přeskocích, zjevná neposlušnost, kopání, kousání

3 trestné body: nedodržení předepsaných chodů, zastavení do 3m od požadovaného kuželu, přerušení chodu ve cvalu, jednoduchý přeskok, opožděný přeskok o více než jeden cvalový skok, přidaný přeskok včetně korekce, přerušení chodu v kroku nebo klusu o více jak 2 kroky.

1 trestný bod: přerušení chodu v kroku nebo klusu do 2 kroků, posunutí nebo zavadění o kladinu, zpříčení překážky mezi obě přední nebo zadní nohy ve cvalu, opožděný přeskok o jeden cvalový skok.

1/2 trestného bodu: lehký dotek kavalety, zadní nohy jdou součastně během přeskoku, opožděný přeskok o 1/2 cvalového skoku.