logo

Kontakt

con_tel.png+420 558 440 423
mobile.png+420 733 500 440
emailButton.pngranch@prosper-ranch.cz

logopeagas

 

 

 

 

 

 

Aktuální akce

žádná událost

Kdo je Online

Právě připojeni - hostů: 131 
Trail Tisk Email

(Trail riding) - znamená jízda ve volné přírodě.

Skládá se z různých překážek, kterým čelí honáci při zahánění dobytka a práci na ranči. Otevření a zavření ohrady, couvání mezi tyčemi na zemi, oblečení a svlečení pláště, přenášení břemen, projetí mostku nebo potoka, jízda přes pokácené stromky.

Vás samotné tyto překážky mohou potkat ve volné přírodě. Trail, je disciplína která má prokázat schopnost koně poradit si s těmito překážkami. Je velmi náročná na souhru koně a jezdce. Hodnotí se jemné pobídky a chování koně při zdolávání různých překážek, bez zjevného zaváhání nebo strachu.V téhle disciplíně se musí kůň předvést ve všech třech chodech.

Na závodech se trasa Trailu musí skládat z nejméně šesti překážek z nichž musí být tři které patří do povinných a další tři které patří k volitelným. Také se mohou spojit dvě překážky v jednu ( např. kavalety – můstek, kavalety – čtverec.)

Mezi povinné překážky patří:

 • Branka která může být projeta popředu nebo couváním. Branku otvírejte vždy směrem od vás, nikdy ne k sobě.
 • Projetí přes minim. čtyři kavalety které mohou být postaveny v jedné přímce, do půlkruhu, nebo cik-cak, mohou být i přizvednuty. Vzdálenost pro krok je 40 – 60cm ( přizvednuté kavalety by měly být od sebe vzdáleny nejméně 55 cm), pro klus 90 – 105cm ( mohou být přizvednuty do 20 cm), pro cval 180 – 210cm.
 • Couvání mezi kužely nebo kavaletami, které mohou být postaveny do L, V, U, Z.

Mezi volitelné překážky patří:

 • slalom, přenášení předmětu, projetí přes dřevěný most, obrat ve čtverci, boční chod nad překážkou, atd..

Tahle disciplína se hodnotí systémem přidělování bodů od 0 po nekonečno s tím že 70 bodů znamená průměrný výkon. Bodování od –1 1/2 až do + 1 1/2 je za způsob jakým jste překážku absolvovali.

Za chyby které v trailu provedete budete penalizování jedná se o body:

 • D – diskvalifikace: za použití zakázané výstroje, kulhání koně, ztráta startovních čísel, nesportovní chování, nadměrné bití koně, obouruční vedení koně na pákovém udidle.
 • 0 skóre – více než jeden prst mezi otěžemi, vynechání nebo provedení překážky jinak než je předepsáno, dotknutí se krku koně, nebo použití ruky pro postrašení nebo pochvaly koně, pád jezdce nebo koně.
 • 5+ obdržíte za : vyšlápnutí, povalení nebo přeskočení překážky,odejití od branky, neposlušnost koně, porušení předepsaného kurzu, neschopnost jet v předepsaném chodu, neschopnost najet nebo dokončit překážku, nedodržení správné trasy mezi překážkami, druhé odmítnutí nebo pokus obejít překážku.
 • 5 trestných bodů: upuštění předmětu který má být nesen, první odmítnutí nebo pokus obejít překážku.
 • 3 trestné body: přerušení chodu v kroku a klusu více jak dva kroky, cval na špatnou nohu nebo přerušení cvalu, shození přizvednuté kavalety, kuželu, barelu nebo překážky, vážné porušení překážky.
 • 1 trestný bod: kopnutí nebo šlápnutí na kavaletu, kužel nebo překážku, přerušení chodu v kroku nebo klusu do dvou kroků, obě přední nebo zadní nohy ve stejném místě mezi kavaletami., přeskočení přes nebo nevstoupení do požadovaného místa, posunutí kavalet při cvalu přes ně.
 • 1/2 trestného bodu: letmý dotek o kavaletu, kužel nebo překážku.

Po disciplíně jsou vyvěšeny výsledky, kde se můžete podívat na bodové hodnocení, jak vaše tak ostatních a do příštích závodů spravit to co se zrovna nepovedlo. Také se nebojte oslovit na závodech jiné jezdce a zeptat se jak dělat cviky které vám nejdou. Teď už stačí jen popřát všem součastným i budoucím „trailistům“ hodně štěstí na překážkách a co nejméně trestných bodů na závodech.

TRAIL a jeho nejčastější chyby při tréninku a na westernových soutěžích pod lupou - aneb jděte nato hezky od lesa:

 • V první řadě si pozorně prohlédněte plánek trasy s překážkami a předepsanými chody. Pokud máte předepsán kurz kde křížíte nebo projíždíte nějakou překážku je potřeba si zapamatovat ze které strana popřípadě ve kterých místech tak máte učinit. Nezapomeňte že nad překážkami je potřeba koni mírně povolit otěž. Možná je to pro některé jezdce novinka ale i váš kůň chce vidět co má pod nohama za překážku aby ji mohl úspěšně zdolat. Samozřejmostí je také to že veškeré překážky které se mohou v Trailu objevit by jste měli být schopni odjet několika způsoby.
 • Například branka se dá projít předem z levé i pravé strany, to platí i pro couvání brankou. Ustupování na holeň by měl kůň zvládat také na obě strany ať už nad kavaletou nebo bez ní.
 • V neposlední řadě také obrat ve čtverci jak vlevo tak vpravo a nemusí to být vždy o 360 stupňů. Při výcviku koní je potřeba překážky střídat a obměňovat aby se z ježdění nestala nezáživná rutina.
 • Jeden příklad za všechny. Trénujete čtverec vejdete dovnitř uděláte obrat a jedete ven. Potřetí už kůň ví co chcete vejde dovnitř udělá obrat a vyjde ven. Ale není to zrovna ideální způsob. Co když budete chtít obrat na druhou stranu ? A co když jste vlastně vůbec žádný obrat udělat nechtěli ? Je potřeba koni ukázat že je mnoho způsobů jak překonávat jednotlivé překážky. Potom vašemu koni nezbude nic jiného než vyčkat na vaši pobídku.
 • Velice vhodným a pro koně netradičním ale zajímavým tréninkem může být vyjížďka do terénu například v takovém lese najdete plno překážek. Spadlé větve, přechod přes brod nebo můstek, slalom mezi stromy, ustupování popřípadě couvání podél spadlého stromu a mnoho dalších. Každý kůň občas potřebuje změnu od každodenního tréninku na jízdárně tak proč ne zrovna terén. V téhle disciplíně je potřeba dokonalé souhry koně a jezdce.
 • Také nezapomeňte že existují smíšené varianty několika překážek v jednu se kterými se setkáte prakticky na většině oficiálních westernových závodech. Mnoho jezdců zapomíná na předepsané zastavení a výdrž pokud je součástí úlohy.
 • Výdrž by měla být viditelná, pokud si nejste jisti jak dlouho máte stát tak si klidně a pomalu napočítejte do čtyř. To platí i pro vašeho koně který by měl při výdrži zůstat klidně stát. Jakékoli přešlapování na místě nebude posuzováno jako dobře provedený cvik.
 • Přechod přes kavalety. Velice důležité je koně naučit prodloužit nebo naopak zkrátit krok. Tohle se týká hlavně kavalet a jejich překonávání ať už v kroku, klusu nebo ve cvalu. Vzdálenost pro krok je od 40 – 60cm. Pro krok a klus se nejčastěji používají dvoumetrové kavalety. Pro cval kavalety od tří metrů. Na závodech typu „ C “ pro začátečníky jsou vzdálenosti mezi kavaletami delší, ale čím je soutěžní kategorie vyšší tím kratší jsou vzdálenosti. A pokud se kvalifikujete na mistrovství republiky musíte počítat s minimálními rozměry jak na překážkách tak mezi nimi. Jelikož vzdálenost 40cm pro krok je dosti malý musíte si dávat veliký pozor neboť většina koní raději krok prodlouží a projde dvě kavalety najednou což je nežádoucí. Pokud jsou kavalety postaveny do vějíře musíte odhadnout délku kroku ze sedla a navést koně cca do druhé třetiny. Tady hodně jezdců dělá chybu že navede koně na nejširší kraj překážky. Z čehož vám kůň bez problému odejde. Další možné postavení kavalet je cik-cak. Tady je potřeba navést koně přesně na střed překážky. Pokud jej navedete na kraj nevyjdou vám kroky a kůň vstoupí předníma nebo zadníma nohama do stejného místa. U kavalet se můžeme také setkat s řadou například čtyř kavalet kdy jedna je položená šikmo nebo naopak v řadě kavalet jedna zcela chybí. Tuto překážku musí kůň překonat takovým způsobem jako kdyby v této řadě žádná z kavalet nechyběla.
 • Další překážkou Trailu je můstek. Na můstek by měl kůň jít ochotně bez zbytečného zastavování a uhýbání. Krok přes můstek by měl být plynulý. V žádném případě nesmí kůň na můstek skočit nebo seskočit dolů. Můstek by vám neměl dělat žádný problém ani v případě že je na něm v úloze předepsáno zastavení a výdrž. Také by vás jako jezdce mělo zajímat jak můstek vypadá. V žádném případě by jste neměli s koněm vstupovat na můstek ve kterém chybí nějaké desky. Stejně tak jako položená paleta na zemi se nesmí považovat za můstek. Na tuto překážku by jste měli navést koně na střed, týká se to hlavně můstku bez zábradlí.Vyvýšené můstky by měli mít z obou stran zábradlí což je na překonání jednodušší neboť kůň má pouze jednu možnost kudy projít.
 • Branka patří mezi jednu se tří předepsaných překážek. U branky je potřeba připomenout, že ji otevíráme vždy směrem od sebe. Po dobu otevírání nesmíme branku pustit. U této překážky může být předepsáno projetí předem nebo couváním. Pokud je v plánku napsáno pouze branka je na vašem rozhodnutí který z těchto dvou způsobů pro její překonání použijete. Váš kůň by měl umět oba dva způsoby pro překonání této překážky. Nikdy nespoléhejte na to že do teď se všude branka chodila předem. Další velice častou chybou je najetí nebo přistoupení k brance, kdy jezdec zastaví koně příliš daleko a začne se natahovat k dvířkům. Pamatujte si že přenesete váhu sedu na opačnou stranu než potřebujete, kůň toto přenesení váhy vezme jako pobídku a odejde vám od branky pryč.
 • Překážka se kterou se setkáte na každých závodech je couvání. I tady je několik variant této překážky. Můžete se setkat s couváním mezi dvě kavalety, kavalety do L, V, U, Z. Couvat se může také mezi tři kužely. Při couvání je potřeba sledovat obě strany, ale pozor nesmíte se naklánět a koukat koni pod kopyta. Také se naučte odhadovat vzdálenost zadních kopyt od překážky neboť většina trestných bodů při couvání je za kopnutí o překážku zadníma nohama. Méně častá chyba je nestejně dlouhá otěž. Rozhodčími jsou velice často předepisované kombinované překážky, například jedna z mnoha variant couvání do „U“ kdy jeho součásti je i couvání mezi kužely. Popřípadě couvání mezi kužely ohraničené kavaletami.
 • Ustupování na holeň neboli Side-Pass je další překážka s několika variantami například do T nebo L. Ustupovat můžete nad kavaletou nebo v ohraničeném prostoru dvou kavalet. Velice často je také ustupování na holeň součástí jiné překážky. I tady se musíte naučit odhadnout vzdálenost kavalety pod koněm aby o ní při ustupování nezavadil. Váš kůň by měl při ustupování nohy překřižovat a ne dělat jen krok sun krok. U této překážky je potřeba koně hlídat aby vám neodešel dopředu zejména mladé koně které se tuto překážku teprve učí.
 • Čtverec je jedna z nejoblíbenějších překážek. Velice důležité je aby všechny čtyři nohy byly ve čtverci. Tady pozor malý kruh není totéž jako obrat. Kůň by se měl otáčet kolem své osy. Jakýkoli jiný obrat / kolem předních nebo kolem zadních nohou/ se do čtverce nevejde. Tato překážka může být ztížena předepsaným chodem jako například klusem nebo cvalem do čtverce.
 • Slalom mezi kužely na první pohled vypadá velice jednoduše ale jeho náročnost se zvyšuje čím je mezi kužely kratší vzdálenost. Tady je potřeba naučit koně velice rychle se ohýbat z jedné strany na druhou. Velice rychle to pochopí každý kdo si to vyzkouší prakticky. Zkuste postavit slalom v kroku se vzdálenosti mezi kužely dva metry, pokud projdete zkraťte vzdálenost na jeden a půl metru pokud se povede i tohle uberte ještě půl metru.Po téhle praktické zkoušce mi určitě dáte zapravdu že slalom není zase až tak jednoduchá překážka. Slalom se jezdí i v klusu kde ta konečná vzdálenost na oficiálních závodech vyšší třídy je něco kolem dvou metrů.
 • Přenášení předmětu je jedna z překážek která se na závodech vyskytuje jen velmi zřídka. Tady je potřeba koně přivést co nejblíže k překážce. Velice důležité je koně naučit že budete přenášet různé předměty ne jen jeden. Zpravidla se používá barel na kterém je postaven například kbelík to je věc které se většina koní nebojí protože jsou zvyklí na krmení nebo napájení z něj ale pozor první věc kterou kůň udělá jakmile se přiblížíte ke kbelíku je že se bude chtít podívat dovnitř a shodí ho na zem. Stejně tak jako kbelík můžete přenášet třeba pytel naplněný senem, vlajku, kužel nebo plášť.
 • Táhnutí předmětu je velice ošemetná překážka neboť je velice málo koní které ji provedou dobře a s ochotou. Týká se to hlavně mladých a především plnokrevných koní kterým se tato překážka nelíbí. Většinou se používá kus špalku nebo pytel sena přivázaného k lasu který táhnete za sebou ale také sním můžete i couvat. Hodně koní nesnese dotek lasa na zádi popřípadě na nohou. Další kámen úrazu je že ne všechny koně snesou to že se za nimi z nějakého nejasného důvodu plazí například kus špalku začnou panikařit a snaží se před špalkem utéct. A můžu říct že pokud jsem kdy viděla spadnout jezdce při Trailu /a ne zrovna jednou/ bylo to výhradně ve třídách mládeže a to pouze u této překážky.