logo

Kontakt

con_tel.png+420 558 440 423
mobile.png+420 733 500 440
emailButton.pngranch@prosper-ranch.cz

logopeagas

 

 

 

 

 

 

Aktuální akce

žádná událost

Kdo je Online

Právě připojeni - hostů: 131 
Čeladná Tisk Email

celadnaPočátky obce Čeladná se datují pravděpodobně do 15. století (možná i na konec 14. století). První písemná zmínka o Čeladné však pochází až ze samého konce 16. století, kdy je vesnice zapsána v urbáři hukvaldského panství z roku 1581. Z počátku byla Čeladná ryze zemědělskou obcí. Také samotný název obce Čeladná je sporný, někteří historici se domnívají, že název je odvozen od „čeládky", která docházela na Hukvaldy, jiní přisuzují vznik základu slova obce Čeladná odvozenině od „platební úžiny" z německého jazyka.

V 17. století se v horách tvořily skupiny odpůrců proti vykořisťování. Z historie jsou nejznámějšími zástupci těchto uskupení především „zbojníci Ondráš a Juráš", kteří působili v celých Beskydech a dle pověsti měli jednu ze svých „skrýší" na vrcholu Skalka nad Čeladnou. V obci je několik sakrálních památek. V roce 1936 vzniká na horním konci Čeladné u pramene tzv. „Cyrilky" dřevěná kaple a altán svatého Cyrila a Metoděje.

V závěrečných letech 2. světové války byla obec jedním z center partyzánského odboje. Na území Čeladné působili jak sovětští, tak i angličtí partyzáni. Jejich činnost dodnes připomínají pomníčky, kterých je zde hned několik.

Aktualizováno Pátek, 04 Září 2009 12:47